תפקיד המפקחת על הבנקים בשמירה על היציבות הפיננסית במשק

פוגל ייעוץ משכנתאות מומחים בתחום המשכנתאות, גיוס הון ופתרונות מימון למגזר הפרטי והעסקי.

צוות המומחים שלנו פועל לתת לכם מגוון רחב של כלים וטיפים אשר יעזרו לכם בהליך לקיחת המשכנתא.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

תפקיד המפקחת על הבנקים בשמירה על היציבות הפיננסית במשק

המשק הישראלי הוא משק מפותח ויציב מבחינה כלכלית. אחד הגורמים החשובים התורמים ליציבות ולעוצמה של הכלכלה בישראל היא מערכת הבנקאות. זאת, משום שכמעט כל אזרח, ועל אחת כמה וכמה כל עסק בישראל, הוא לקוח של המערכת הזאת ונזקק לשירותיה הטובים מעת לעת. לפיכך שמירה על היציבות של המערכת הזאת היא חשובה מאד. מי שאמון על שמירת החוסן והיציבות של מערכת הבנקאות הוא המפקח על הבנקים. מה תפקידו של הפיקוח על הבנקים? למה השמירה על יציבות הבנקים היא בעלת חשיבות עליונה? איך הפיקוח על הבנקים מביא את הסמכויות שלו לידי ביטוי בתחום המשכנתאות? במאמר שלפניכם נעסוק בקצרה בסוגיות הללו.

הפיקוח על הבנקים והתפקיד שלו

התפקיד של המפקח על הבנקים הוא מורכב. באופן כללי אפשר לומר שהמפקח אמון על שמירת היציבות של המערכת הבנקאית בכלל ועל היציבות של כל אחד מהבנקים באופן פרטני. בגלל החשיבות של המערכת הבנקאית, ההתייחסות לבנקים היא לעיתים מזומנות מחמירה יותר מאשר ההתייחסות לגופים פיננסיים אחרים. כך לדוגמא, יש מצבים שבהם הבנק לא מאשר משכנתאות ללווים פוטנציאליים, בגלל מגבלות המוטלות עליו. אותו לווה עשוי לקבל משכנתא מגוף פיננסי אחר שלא בהכרח פועל לפי ההוראות והמגבלות הללו.  עם התפקידים של המפקח על הבנקים ניתן למנות:

  1. קביעת נורמות והגבלות לפעילות השוטפת של הבנקים: הדוגמה הטובה ביותר היא התקנות הנוגעות למסלולי המשכנתא.
  2. עריכת ביקורות והערכות בספרי הבנקים: הביקורות מסייעות להעריך את מידת היציבות של הבנק. עם הנושאים שנבדקים ניתן למנות את הלימות ההון, הפרשות לחובות אבודים ומסופקים ועוד.
  3. מתן מענה לתלונות הציבור: המפקח על הבנקים מקבל תלונות ומטפל בהן. אם הוחלט שהלקוח שהתלונן צודק, כי אז הבנק מחויב לפצות אותו.

חשיבות השמירה על יציבות הבנקים

השמירה על היציבות של הבנקים היא בעלת חשיבות עליונה, פשוט כיוון שהעדר יציבות עלול לשדר לכלל המערכת הכלכלית בישראל. המערכת משמשת אמצעי לשמרה על היציבות הכלכלית באמצעות מתן הלוואות במצבים שבה קיימת מצוקת אשראי. מצד שני, במצבים של עודף אשראי, הבנקים הם אמצעי מצוין לספיגת כספים מהציבור. כאשר המערכת הבנקאית לא נותנת תשובות לבעיות קיימות, מי שסובל הוא כלל הציבור.

המפקח על הבנקים והמשכנתאות

אחד התחומים המרכזיים שהפיקוח על הבנקים ממלא בו תפקיד חשוב הוא פיקוח והסדרה של תחום המשכנתאות. בתקופה שבה עליית מחירי הדיור הייתה בשיאה, פעל הפיקוח על הבנקים לווסת את העלייה הזאת באמצעות תקנות ומגבלות שונות של משכנתאות. זאת, בעיקר במטרה למנוע פגיעה ביציבות של המלווים העיקריים בשוק, שהם הבנקים. עם זאת, חשוב לדעת שלבנקים יש עדיין מרווח פעולה מספיק ובניהול נכון של המשא ומתן אפשר לקבל תנאי משכנתא טובים. רוצים לדעת עוד? נמצאים לפני רכישת דירה? צרו קשר כעת ואנו נלווה אתכם לאורך כל התהליך.

כל המידע המוצג הוא כללי בלבד, אין לראות בו משום ייעוץ או להסתמך עליו והוא אינו מתיימר להחליף לשום ייעוץ מקצועי ו/או פרטני על ידי הגורם המתאים.

רוכשים נכס חדש או חושבים למחזר את משכנתא?

 

בשנה האחרונה חסכנו ללקוחותינו מיליוני שקלים במצטבר.

 אנו נותנים לך שיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות וכבר במעמד השיחה ניתן לך טיפים שיחסכו לך אלפי שקלים..

לא חסכת לא שילמת

 לשיחה ללא עלות וללא התחייבות מלא/י פרטים ונחזור בהקדם

מתכנן לקחת משכנתא? או שכבר משלם על אחת?

השאירו פרטים ויועץ משכנתאות יחזור אליכם לבדיקת חיסכון במשכנתא ללא עלות וללא התחייבות.

צור קשר